Kathleen Ferrier Society

Kathleen Ferrier
1912-1953



Kathleen Ferrier Society

Kathleen Ferrier Society Bursary for Young Singers

The Bursary is a registered charity (number 1077586) and was established in 1996 and is open to vocal students just beginning their second year of study at each of the eight major Music Colleges in England, Scotland and Wales. Each college sends two singers who present a varied programme of no more than 18 minutes. The winner of the Bursary receives £3000 spread over three years. Owing to the generosity of Winifred Ferrier, other major donors, the Society is now able to give Second, Third and Accompanist's Prizes. Our President, Sheila Armstrong, chairs the panel of distinguished judges each year and she has proved to be devoted and supportive in the role and takes great interest in the progress and careers of the singers who take part in the Bursary competitions.

The Society continues to follow the careers not only of the winners of the Bursary Award but also of those who have taken part in the competition since it began in 1996 and news of the achievements of Bursary singers is regularly printed in the KFS newsletters. We are now seeing Bursary winners and finalists in the finals of the prestigious Kathleen Ferrier Awards, which was won in 2008 by Ben Johnson, winner of our Bursary Second Prize in 2003. Rhydian Roberts, our Bursary Winner in 2004, became a national name in 2008 when he was the hotly disputed runner-up in X Factor, once allowed to be himself in the show he was able to reveal the qualities which led to his winning our Bursary.

Bursary Trustees: Sylvia Alexander, Robert Langstaff, Shirley Parker, Kathleen Hopcroft.

Past Winners

1996 ELLIOT GOLDIE (The Guildhall School) Tenor
1997 RORY O'CONNOR (The Royal Academy) Tenor
1998 CLINT VAN DER LINDE (The Royal College) Counter Tenor
1999 WILLIAM BERGER (The Royal Academy) Baritone
2000 SIMONA MIHAI (The Royal College) Soprano
2001 FFLUR WYN (The Royal Academy) Soprano
2002 NICKY SPENCE (The Guildhall School) Tenor
2003 SOPHIE BEVAN (The Royal College)
The Hereford Second Prize and the Third Prize were shared by BEN JOHNSON (The Royal College)
and NJABULO MADLALA (The Guildhall School)
Soprano
2004 RHYDIAN ROBERTS (Birmingham Conservatoire)
The Hart Second Prize was won by DAVID THAXTON (The Royal Welsh College)
Baritone
2005 LUKAS JAKOBSKI (The Royal College)
The Joyce Budd Second Prize was won by KATHRYN RUDGE (The Royal Northern College)
The Third Prize was won by ADAM MARSDEN (The Royal Northern College)
Bass
2006 SARAH-JANE LEWIS (The Royal College)
The Joyce Budd Second Prize was won by HANNAH BRADBURY (The Royal Academy)
The Third Prize was won by NATALYA ROMANIW (The Guildhall School)
Mezzo
2007 RACHEL MARSH (The Royal Welsh College)
The Joyce Budd Second Prize was won by OLIVER CLARKE (The Royal College).
The Third Prize was won by SALLY MARTIN (The Royal Welsh College)
MARK VERTER (The Guildhall School) won the Accompanist's Prize.
Soprano
2008 DAVID SHIPLEY (The Royal Academy)
The Joyce Budd Second Prize was won by FIONA MACKENZIE (The Royal College)
The Third Prize was won by NICHOLAS SCOTT (The Royal Academy)
An additional Third Prize was awarded to ELIZABETH KARANI (The Royal Northern College)
STEPHEN MEAKINS (The Royal College) won the Accompanist's Prize.
Bass
2009 HOLLY-ANNA LLOYD (The Royal Welsh College)
The Joyce Budd Second Prize was won by NATALIE PEREZ (The Guildhall School)
The Third Prize was won by ELGAN THOMAS (The Royal Northern College)
CHRISTHOPHER BAXTER (The Royal Scottish Academy) won the Accompanist's Prize.
Soprano
2010 TAHIRAH OSBORNE (The Royal Academy)
Joyce Budd Second Prize – AMY WILLIAMSON (The Royal College)
Ronald Webb Third prize – CASEY-JOE RUMENS (Trinity College)
Dennis Horner Accompanist’s Prize – Robin Cohen (Trinity College)
Soprano
2011 THOMAS ISHERWOOD (Royal Northern College of Music)
Joyce Budd Second Prize – HARRIET EYLEY – Soprano (The Royal Academy)
Pamela Hart Third Prize – LAWRENCE SMITH– Tenor (Royal Conservatoire of Scotland)
Dennis Horner Accompanist’s Prize – ANTONY CAMILLO (The Royal Academy)
Bass Baritone
2012

EDUARD MAS BACARDIT (The Guildhall School)
Joyce Budd Second Prize – ALEXANDRA LOWE – Soprano (The Royal Northern College)
Pamela Hart Third Prize – ADAM TEMPLE-SMITH– Tenor (The Royal Northern College)
Dennis Horner Accompanist’s Prize – THOMAS PRIMROSE (The Royal Academy)

Tenor
2013  

JAMES WAFER (Royal College of Music)
Joyce Budd Second Prize - JAMES NEWBY - Baritone (Trinity Laban)
Brown-Hicks Third Prize - HUW MONTAGUE RENDALL -Baritone (Royal College of Music)

Denis Horner Accompanist's Prize - ALASTAIR FINLAY (Royal Academy)
Audience Prize - CHARLOTTE HOATHER - Soprano (Royal Scottish Conservatoire)

Baritone

 

 

 

2014                  

TIMOTHY MORGAN  (Royal College of Music) 

Joyce Budd Second Prize - WILLIAM THOMAS - Bass (Guildhall School of Music)

Hart Third Prize - SAMANTHA OXBOROUGH -Mezzo (Birmingham Conservatoire)  

Dennis Horner Accompanist's Prize - MICHELLE SANTIAGO (Guildhall)    

 Counter-Tenor

                          

 

 

 

2015

 

 STEFFAN LLOYD OWEN (Royal Northern College of Music)

Joyce Budd Second Prize - JACK ROBERTS - Tenor (Guildhall School of Music)

Hart Third Prize - ROBERT LEWIS - Tenor (Guildhall School of Music)

Dennis Horner Accompanist's Prize - MAJA IGALINA (Guildhall School of Music)

Audience Prize - CHARLOTTE HESLOP - Mezzo (Royal Scottish Conservatoire)

 

Bass baritone